Masaż izometryczny

 

Masaż izometryczny polega na intensywnym treningu mięśni podczas skurczu izometrycznego. Wymaga on szczególnej współpracy z pacjentem, który bierze czynny udział w wykonywaniu tego masażu.

Celem zabiegu jest wpływ na przyrost masy i siły mięśniowej. Z tego względu zastosowanie jego jest w szczególności przydatne w rekonwalescencji (po ściągnięciu opatrunku po urazie, osłabieniu mięśni), jako element szybkiego powrotu mięśni do normalnego funkcjonowania. Ma on również zastosowanie w sporcie jako uzupełnienie treningu siłowego, siłowo-wytrzymałościowego konkretnych grup mięśniowych. Wykonywany jest także jako tzw. masaż odchudzający, gdyż przyczynia się do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.

Masaż izometryczny zawiera w sobie trzy rodzaje działań:

  • ćwiczenia izometryczne
  • masaż klasyczny pobudzający
  • element odnowy biologicznej

Wykonuje się go na jednorodnych grupach mięśni lub poszczególnych mięśniach. Sposób wykonywania składa się z trzech faz:

  1. Faza przygotowawcza (5-10 minut) – masaż wykonuje się na rozluźnionych mięśniach a jej celem jest uzyskanie przekrwienia mięśnia i pobudzenie proprioreceptorów (receptory czucia głębokiego)
  2. Faza właściwa (5-10 minut) – występują dwa etapy: intensywny masaż przy izometrycznym skurczu masowanego mięśnia kontrolowanym przez pacjenta (ok. 15-20 sekund) oraz przerwa w formie rozkurczu, trwająca dwa razy dłużej niż etap skurczu (30-40 sekund). W czasie jednego zabiegu oba etapy powtarza się około 6-12 razy.
  3. Faza końcowa (5 minut) – wykonuje się delikatny, rozluźniający masaż w celu zmniejszenie powysiłkowego napięcia i zmęczenia mięśni.

Częstotliwość tego rodzaju masażu uzależniona jest od stanu pacjenta. Metoda szybsza przewiduje 1-2 masaże dziennie przez 1 miesiąc, metoda dłuższa 3 masaże w tygodniu przez 3 miesiące.

W pierwszym okresie stosowania masażu izometrycznego około 12. dnia obserwuje się zmniejszenie obwodów kończyn przy równoczesnym przyroście siły. Związane jest to z redukcją tkanki tłuszczowej. Po cyklu zabiegów występuje około 20% przyrostu tkanki mięśniowej. Przyrost siły i masy początkowo jest szybki, z czasem staje się wolniejszy, a po okresie 9-12 miesięcy stosowania masażu ustrój przestaje reagować na tego typu obciążenia.

Przeciwwskazania do masażu izometrycznego są takie same, jak ogólne przeciwwskazania do masażu, dodatkowo jeszcze nie należy go wykonywać przy niepełnym zroście kostnym.