Masaż relaksacyjny

 

Masaż relaksacyjny to idealny sposób na zaznanie głębokiego stanu odprężenia i relaksu. Celem masażu jest zmniejszenie, a w konsekwencji całkowite pozbycie się napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego. Dodatkowo w trakcie masażu organizm uwalnia endorfiny, które potęgują dobry nastrój.

Masaż relaksacyjny bazuje na technikach masażu klasycznego. Jest on jednak wykonywany w wolniejszym tempie, z mniejszym użyciem siły ze strony masażysty niż w masażu klasycznym. Bardzo istotną rolę odgrywa muzyka, która nie tylko stwarza niepowtarzalny klimat podczas zabiegu, ale również nadaje mu tempo i w konsekwencji całość komponuje się w jeden wielki rytuał relaksu i terapii ciała oraz umysłu.

Do masażu relaksacyjnego stosuje się oliwkę o temperaturze pokojowej. Można ją również podgrzać w specjalnym podgrzewaczu albo zastosować tzw. świecę do masażu, która pod wpływem temperatury przekształca się w olejek, mieszaninę kilku odżywczych olejów, będących swoistym serum dla ciała. Ciepła wersja olejku, jego wspaniały wyrafinowany zapach, unoszący się w całym pomieszczeniu oraz odpowiednie oświetlenie, wzmagają odczucia relaksu i dopełniają całość. W masażu relaksacyjnym  liczy się każdy szczegół, dlatego jest on całkowicie przemyślanym zabiegiem pod kątem odczuć i wrażeń wzrokowo-zapachowych oraz jak najbardziej brane są również pod uwagę indywidualne preferencje masowanej osoby.

Oleje stosowane do tego zabiegu to:

– naturalny olej ze słodkich migdałów, z orzechów macadamia, agranowy, avocado

– rozgrzewająca oliwka cynamonowo-imbirowa

– oliwka o zapachu czekolady i pomarańczy

– świeca do masażu

Masaż ten wykonywać można nawet codziennie. Istotne jest aby ten rodzaj zabiegu odbywał się najlepiej pod koniec dnia, po odbyciu wszystkich czynności zawodowych. Najbardziej odpowiednią porą jest popołudnie lub wieczór. Zabiegiem objąć można całe ciało, jak również poszczególne jego części. Trwa on od 30 do 60 minut, a na miłe zakończenie pacjent przykrywany jest ręcznikiem lub kocem i dostaje do popicia ciepłą aromatyczną herbatkę, która podgrzewała się w trakcie trwania zabiegu.

Wskazania do masażu relaksacyjnego:

– stres

– przemęczenie

– nadpobudliwość nerwowa

– bezsenność

– bóle mięśniowe

– stany przygnębienia (apatia)

– zwiększone napięcie nerwowe

– bolesne miesiączki

– zaburzenia krążenia obwodowego na tle czynników stresogennych

– choroby narządów wewnętrznych na tle stresu

– bulimia i anoreksja

– nerwice typu psychogennego

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego:

– gorączka

– choroby zakaźne

– zmiany dermatologiczne

– przerwanie ciągłości skóry

– okres ciąży powyżej 3. miesiąca i ciąża patologiczna

– żylaki podudzi i uda w miejscu ich występowania

– zaburzenia krążenia obwodowego

– ostre stany zapalne

– osteoporoza

– nowotwory złośliwe

– stan organizmu bezpośrednio po intensywnym wysiłku, w czasie przerwy w pracy, po saunie, gorącej kąpieli

– po spożyciu obfitego posiłku i alkoholu